Přejít k hlavnímu obsahu

Cesta ke zdravému spánku

Jana Hastíková
Základem zdravého spánku je pravidelnost

Sebekáznění však není pro toho, kdo se přejídá, ani pro toho, kdo nejí vůbec, ani pro toho, kdo je náchylný k přílišnému spaní, ani pro toho, kdo příliš bdí, Ardžuno.

Je-li kdo střídmý v jídle a radovánkách, zná míru ve všem počínání a je uměřený ve spánku i bdění, sebekázeň odstraní všechny jeho strasti.

Bhagavadgíta VI/16, 17

Cesta ke zdravému nočnímu spánku začíná již ráno. To znamená, že způsob našeho života během celého dne ovlivňuje, jak budeme spát v noci. Opatření těsně před spánkem sama o sobě nestačí. I chronická nespavost se může upravit, pokud zlepšíme svoje zdraví a fyzickou kondici. Správné stravování, přiměřená aktivita během dne, emocionální rovnováha, to vše přirozeně zlepšuje spánek.

Základem je pravidelnost. Pokud chceme dobře spát, je potřeba zahájit svůj den brzy, nejen někdy, ale každý den, i o víkendu. Naše tělo je naprogramováno na pravidelnost. Ráno jsou nejvyšší hladiny hormonů, které umožňují aktivitu. Večer a v noci se naopak uvolňují hormony, které pomáhají spánku, ale především regeneraci těla a energie. Podle ajurvédy je optimální vstávat kolem šesté hodiny ranní, a uléhat kolem desáté hodiny večer. Důležité je však především naslouchat svému tělu, každý má svůj rytmus.

Ke zdravému spánku pomáhá i správná strava. Stravovacích doporučení, která tvrdí, že nám zaručí zdraví, je v současné době tolik, že není možné všechny popsat ani vyzkoušet. Logicky z toho však vyplývá, že neexistuje žádná univerzální strava dobrá pro všechny. Musíme tedy opět znovu naslouchat svému tělu a zjistit, co nám prospívá a po čem se cítíme dobře. Ať si zvolíme jakýkoliv způsob stravovaní, vždy platí, že není dobré se přejídat, a měli bychom jíst naposledy minimálně dvě hodiny před spánkem, pokud možno lehká jídla.
 

Zdravý spánek potřebuje každý

Další způsob, jak zlepšit svůj spánek, je zdravá ložnice. Pokud si můžeme vybrat místnost, pak tu nejklidnější v domě nebo v bytě. Pokoj, kde nás nebude rušit provoz ulice, pouliční osvětlení, a kde se dá dobře větrat. Mnoho doporučení nám může poskytnout tradiční čínské učení Feng shui. Lůžko je dobré umístit k vnitřní zdi, nemělo by být proti dveřím nebo oknu. Barvy a vybavení ložnice by měly být klidné, uvolňující, tak aby se nám dobře odpočívalo. Není dobré mít proti lůžku zrcadlo, protože pak se vše, čeho se v noci potřebujeme zbavit, odráží zpět. Neměli bychom spát na zemi, ale aspoň třicet či čtyřicet centimetrů nad zemí, kde je méně prachu.

Velmi důležitá je elektronika v ložnici, tedy její nepřítomnost. Dnes již existují termíny elektronický smog nebo syndrom nezdravé budovy, tedy budovy, kde pracují lidé, celý den obklopeni elektronikou. Objevují se příznaky jako je deprese, únava, bolesti hlavy a nespavost. Toho všeho bychom se měli ve své ložnici vyvarovat. Z místnosti, kde spíme, je dobré odstranit televizi a počítač, nebo je alespoň umístit do uzavíratelné skříňky. Během spánku rozhodně nepotřebujeme mobilní telefon, ani vypnutý, a rozhodně ne zapojený na dobíječku, vedle naší hlavy. Stále existují mechanické budíky, které netvoří elektromagnetické záření po celou noc.

Předspánkový rituál je další pomocník na cestě k osvěžujícímu spánku. Vždy, když chceme něco udělat dobře, potřebujeme se na to připravit. Pokud máme problémy se spánkem, pravděpodobně děláme něco špatně. Naše tělo potřebuje signál, že skončila aktivní část dne a přichází odpočinek. Opět je zapotřebí najít to, co nám dělá nejlépe. Zklidňujících činností je celá řada; může to být večerní procházka, relaxační hudba, chvilka s krásnou knihou, šálek bylinkového čaje či uvolňující koupel.

Pokud nás trápí starosti, velké množství úkolů, strach, že všechno nestihneme nebo na něco zapomeneme, naše myšlenky se nemohou zastavit, a nedovolí nám usnout. Zkusme si vše, co naši mysl zaměstnává, sepsat, nejlépe hned po návratu domů. Zaznamenat si vše, co se stalo dnes, i co nás čeká zítra. Když všechny svoje problémy napíšeme na papír, dostaneme je z hlavy, a najednou se zdají menší. Pokud můžeme něco vyřešit hned, udělejme to, a náš seznam bude kratší. To ostatní před spánkem odložme s jasným plánem, jak to uděláme zítra. Bude se nám lépe usínat i lépe vstávat. A občas se stane, že k nám řešení našich potíží přijde ve snu.

Tato doporučení jsou ostatně velmi stará a ověřená, protože zdravý spánek potřebovali lidé všech dob a všech civilizací.

„Do svých ospalých očí nevpouštěj spánek, dokud neprobereš každý ze svých činů toho dne z trojího hlediska: V čem jsem se provinil? Co jsem vykonal? Co jsem měl vykonat, a nevykonal jsem to?“
Pythagoras ze Samu: Zlaté verše

Článek vyšel v časopise Akropolitán č. 154.