Přejít k hlavnímu obsahu

Bachova květová terapie pro zvířata

Ondřej Aksamít

V posledních několika desetiletích se stále více rozšiřují metody léčby různých nemocí o takzvané metody alternativní. Není snadné tento termín jasně definovat, když uvážíme, že na základě zdravého rozumu je jednoduše správné použít k léčbě to, co pomáhá tam, kde je třeba, a zároveň pokud možno neškodí jinde. To druhé obvykle popisujeme jako nežádoucí účinky, a právě jejich minimalizace či úplná absence může být jedním z důvodů proč sáhnout po něčem „alternativním“, co je možné bezpečné vyzkoušet. Takové rozhodnutí neznamená odmítnutí současné moderní medicíny, protože ta je v mnoha případech nenahraditelná, ale je jistě pozitivní, máme-li na výběr z více způsobů léčby. Ideální pak je, pokud se tyto metody vzájemně doplňují.

Emoce nejsou vlastní pouze lidem...

Mezi bezpečné metody, které se poměrně rychle rozšířily v různých částech světa, patří i Bachova květová terapie. A stejně jako ji lze použít k léčbě humánní, je použitelná se stejným, ne-li větším efektem i u zvířat.

Bachova květová terapie je stále dostupnějším, a především jednoduchým způsobem léčby. Základem je pochopení psychosomatického charakteru nemoci, tedy vztahu mezi emocionálními stavy (nálady, pocity, emoce) a fyzickým nebo přesněji řečeno celkovým zdravím. Vytvořením rovnováhy na úrovni psychiky lze v mnoha případech navodit celkový stav harmonie, tedy stav, který je přímo definicí slova „zdraví“. Anglický lékař Edward Bach objevil vztah mezi určitými rostlinami a konkrétními psychickými stavy, takže podáním několika kapek esencí z květů těchto rostlin lze v pozitivním smyslu ovlivnit nebo i zcela odstranit negativní emoce jako je strach, agresivita, pocit osamělosti, žárlivost, posedlost apod.

Každý majitel psa nebo kočky by jistě souhlasil, že emoce nejsou vlastní pouze lidem, ale i našim zvířecím přátelům. Ba co více, právě pro zvířata jsou emoce nejvyšší potřebou i projevem jejich života, a proto jsou ideálními příjemci tohoto druhu léčby. Navíc netrpí předsudky, jimiž někdy trpíme my lidé, a proto lze zcela vyloučit placebo efekt, pokud za něj nepovažujeme skutečnost, že zvíře přijímá lék od svého pána, kterého v mnoha případě bezvýhradně miluje…

Použití esencí u zvířat je podobné jako u lidí. Kočka nebo pes nám sice neřeknou, jak se momentálně cítí, ale na základě pozorování zvířete můžeme přesto emoce identifikovat a vybrat jednu nebo více esencí, které konkrétním negativním emocím odpovídají. Když hledáme ty správné esence, je užitečné, pokud se nám alespoň na chvilku podaří dívat se na svět pohledem zvířete. Naše životní cíle, hodnoty a potřeby se obvykle liší od těch, které mají naši čtyřnozí přátelé, a proto i vnímání reality se může v mnoha případech lišit. Člověk si obvykle dokáže logicky zdůvodnit, proč nemůže být stále nablízku tomu, koho má rád. Zvíře toto vnímá zcela odlišně a je nutné to vzít v úvahu.

... i esence mohou pomoci změnit náladu nejen lidí.

Uveďme několik příkladů použití esencí pro konkrétní emocionální stavy zvířete, které ve svém důsledku mohou pomoci i s trápením tělesným, kterým zvíře chronicky trpí:

  • Pokud náš Punťa reaguje velmi nepřátelsky na jiná zvířata, lidi i různé situace, může mu esence buku lesního (angl. beech) pomoci nalézt tolerantnější přístup k okolí.
  • Strach z konkrétních věcí, jako je návštěva veterináře nebo silvestrovský ohňostroj, lze tlumit použitím esence kejklířky skvrnité (angl. mimulus).
  • Stýská-li se naší Micince, pokud jsme se právě přestěhovali nebo pokud ztratila svého zvířecího či lidského kamaráda, může jí pomoci zimolez kozí list (angl. honeysuckle) nebo vlašský ořech (angl. walnut).
  • Pokud náš čtyřnohý přítel trpí stále se opakujícími myšlenkami a nutkavým jednáním, lze vyzkoušet bílý kaštan (angl. White chestnut)
  • A když je Rexík extrémně hyperaktivní, může ho pomoci zklidnit sporýš lékařský (angl. vervain)

Při výběru těch správných esencí pro našeho zvířecího společníka nám formou konzultace může pomoci specialista, který absolvoval kurz používání esencí dr. Bacha a má v této oblasti již nějaké zkušenosti. Nebo můžeme sami pomocí volně dostupných informací na internetu hledat, co našemu pejskovi, kočičce či jinému zvířátku může pomoci. Nevíme-li si rady s komplexnějším problémem souvisejícím s emocionálním strádáním zvířete, můžeme také vyzkoušet tzv. Krizovou esenci, což je vlastně směs pěti jednotlivých esencí. Tato směs může být často první volbou pro všechna zvířata, neboť je určena pro rychlou intervenci a pozitivní stimulaci emocí v případech souvisejících se stresem či napětím.

Článek vyšel v bulletinu Akropolitán č. 150.