Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemství dobré nálady

Tajemství dobré nálady

Café Symposion

Je dobrá nálada otázkou našeho rozhodnutí nebo jsme dostali do vínku, že jsme věční mrzouti, pesimisté či naopak veselé povahy s notnou dávkou optimismu? Jak na to, když se ráno probudíme bez nálady, když se cítíme unavení, když je „všechno špatně“ a když se na nás (jak se nám zdá) všichni mračí? 
Pravděpodobně každý z nás zažívá okamžiky, kdy si uvědomuje, že jeho nálada je jako počasí. Ze zamračeného nebe se najednou stane jasné a zářivé s hřejivým sluncem, nebo se do období klidu a pohody – často kvůli impulsu z vnějšího světa – přivalí bouřka a vše se utápí v temnotě a beznaději.
Máme zkušenosti s tím, že existují lidé, kteří nám náladu zvednou už jen svojí přítomností. Jiní nám ji naopak mohou někdy zkazit, jakmile je spatříme, i když vlastně nevíme proč.
Říká se, že je možné se nakazit náladou jiného člověka. Obvykle platí, že se nakazíme nemocí nebo něčím negativním, ale co kdybychom našli návod, jak to změnit? Pojďme si povědět o tom, jak lze s tím, jak se cítíme, pracovat: jak dobře rozpoznat náladu, eventuelně jak ji změnit k lepšímu. Každý máme jiný recept a možná právě ten náš pomůže někomu jinému, kdo s „nenáladou“ zatím bezradně bojuje. Určitě se podíváme i na doporučení filozofů starodávného světa, kteří si velmi dobře uvědomovali, jak je i pro náš vnitřní růst důležité mít dobrou náladu.

Café Symposion je volné povídání si o zkušenostech na způsob Sokratovského dialogu, kdy můžeme obohatit sebe i ostatní.
 
Podrobnosti o akci v jednotlivých městech naleznete na odkazech:
BrnoHradec Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Zlín.
 
Rezervace místa na přednášce