Přejít k hlavnímu obsahu

Symbolika zimního slunovratu

Symbolika zimního slunovratu

Přednáška

Sluneční cyklus dělí rok na dva slunovraty a dvě rovnodennosti, přičemž všechna tato období byla pro lidi v nejrůznějších kulturách významná nejen z hlediska praktického, například v zemědělství, ale ještě větší význam měla v oblasti duchovní.
Příroda svými cykly neustále renovuje sebe samu, přičemž využívá vztahu i napětí mezi polaritami světla a tmy, tepla a chladu, aktivního a spícího, zjevného a skrytého. Tentýž rytmus řídí i nás, přestože v moderní době díky snadné možnosti zajistit si dostatek světla a tepla a oddělit se od přirozeného souznění s okolním světem na to často zapomínáme.
Čtyři vrcholné okamžiky slunečního cyklu byly vždy významnou součástí náboženského a duchovního života, i když mohly být někdy posunuty a nekryly se přesně s polohou Slunce na obloze. Nejrůznější náboženské i lidové tradice odrážejí tento soulad člověka a přírody a v dějinách vždy pomáhaly člověku nejen nalézt místo v řádu světa, ale také prohlubovat jeho vnitřní svět a následně žít uspokojivý a naplněný život. Jaký je smysl oslav zimního slunovratu? Jak jeho podstatu můžeme využít pro sebe sama i v dnešní době? Na to se podíváme na naší přednášce.
 
Podrobnosti o přednášce v jednotlivých městech naleznete na odkazech:
BrnoHradec Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Zlín.

Rezervace místa na přednášce