Přejít k hlavnímu obsahu

Hodnoty dobrovolnictví

Hodnoty dobrovolnictví

On-line přednáška

Pondělí, 4. prosince 2023 od 19 hodin

Dobrovolník potřebuje ke své práci určité vlastnosti, které následně dokáže i dále rozvíjet. Jedná se samozřejmě o fyzické a psychologické předpoklady, ale také o to, co nazýváme idealismem. Ten je obvykle tím, co dobrovolníka pohání k dalším a dalším aktivním projevům altruismu – k realizaci potřeby pomáhat ostatním. Je dobré se zamyslet, jestli při dobrovolnické práci více získává příjemce „pomoci“ nebo sám dobrovolník. Stejně tak je dobré se ohlédnout do minulosti, zda-li je dobrovolnictví výsledkem vývoje dnešní společnosti, nebo má v nějaké formě i svou historickou tradici.
Tato tradice nám např. naznačuje, že pouze dobrá vůle nestačí, stejně jako nestačí pouhá schopnost v nějakém oboru. Že jsou vždy nutné obě tyto složky, aby pomoc byla účinná.
Velký význam tak hraje jedna ze základních částí filozofie – etika, stejně jako schopnost osvojovat si praktické dovednosti.
Od roku 1986 slavíme vždy 5. prosince Mezinárodní den dobrovolníků, který vyhlásila OSN. Myšlenka této oslavy, tohoto připomenutí důležitosti dobrovolnické práce pro společnost, se zrodila z přesvědčení, že ty nejdůležitější věci na světě se dějí právě díky dobrovolníkům, díky nezištné práci pro své okolí.

Vstup volný

Odkaz na přednášku bude 4. prosince 2023 od 19 hodin k dispozici na našem kanálu na YouTube.

Pokud byste měli technické potíže, prosíme o komunikaci těmito cestami:

e-mail: prednasky@akropolis.cz
tel: 608 501 040
messenger FB Nová Akropolis Česká republika