Herkules


Herkules
Herkules

Přednáška
Řecká a římská mytologie nám nabízí mnohé vzory, které bez ohledu na to, že jsou staré několik tisíciletí, můžeme následovat i dnes. Příklad Herkula je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších mezi nimi, protože kromě mnoha jiných významů nám ukazuje celou cestu, kterou bychom jako lidé měli ve své evoluci projít.
Stejně jako my se narodil ovládán instinkty, emocemi a vášněmi. Stejně jako nám mu toto pomáhalo přežít, ale často, protože nad nimi neměl kontrolu, jej jednání poháněné nezkrocenými impulzy přivedlo do problémů a neštěstí. Stejně jako my prožil v životě hodně utrpení, ale každá bolest jej něčemu naučila, každá jej posunula dál. Byl stále více soucitný, trpělivý, pokorný a ochotný pomoci těm, kteří to potřebují. Stával se postupně lepším, protože rozvíjel skrze bolest a zkušenost svou lidskost. 
Herkules je příkladem člověka, který se nevzdává, plní to, co mu osud předloží. I v bezvýchodné situaci hledá řešení, neustále se rozvíjí a transformuje, aby díky tomu nakonec vždy zvítězil. Protože vítězství je jeho osudem, a může být i naším, i když je někdy zapotřebí mnohokrát upadnout a znovu se zvednout k jeho dosažení.
Herkules je hrdina, který se dokázal neotáčet zpět a nechat za sebou to, co překonal. Nelpěl na minulosti jen proto, že ji znal a cítil se v ní bezpečně. Naučil se jednat správným způsobem ve správném čase a na správném místě. Proto je jediným antickým héroem, který svým jednáním dosáhl toho, že probudil svou božskou jiskru a postavil se po boku olympských bohů. Je velkým příkladem, který nám ukazuje nejen cestu, ale i cíl, jenž je společný nám všem.
Pojďme se spolu inspirovat zkušenostmi, které nám tento mýtus přináší z hlubin času, abychom i my svůj život proměnili v cestu, která má vznešený cíl.

Podrobnosti o přednášce v jednotlivých městech naleznete na odkazech:
BrnoHradec Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem, Zlín.

Rezervace místa na přednášce