Přejít k hlavnímu obsahu

Giordano Bruno

Giordano Bruno

On-line čtení při svíčce

Úterý, 13. února 2024 od 19 hodin

V divadelním pásmu o Giordanu Brunovi se vydáme po jeho životní cestě, seznámíme se s jeho knihami a nahlédneme do dokumentů z výslechů, které předcházely jeho odsouzení a upálení.

- Italský filozof a astronom Giordano Bruno se narodil v roce 1548 ve vesnici Nola nedaleko Neapole.

- Ke jménu Giordano přišel v 15 letech, kdy nastoupil do dominikánského kláštera. V klášterní knihovně se setkal s díly Pythagora a Platona, avšak také se zakázanými díly Erasma z Rotterdamu a s myšlenkami Mikoláše Koperníka, jež ho hodně ovlivnily.

- Studia ho dovedla až k pochybnostem o dogmatu Svaté Trojice a tehdy bylo zahájeno řízení pro podezření z kacířství. Bruno utekl z Neapole do Říma a opustil dominikánské zvyky.

- Stal se z něj tulák na útěku, hledající útočiště ve velkých evropských městech. Protože ale ani nadále nehodlal přizpůsobovat své názory převažujícímu mínění své doby, musel z většiny míst svého působení opět odejít.

- To vše nakonec vedlo k jeho zatčení, krutému mučení, a nakonec upálení na Campo de' Fiori („Náměstí květin“) v Římě 17. 2. 1600.

Některé z jeho myšlenek se dnes běžně vyučují ve školách, k jiným ještě naše doba nedospěla. Zaposlouchejte se do úryvků z jeho knih, nechte se dojmout jeho básněmi anebo rozesmát jeho ironickými komentáři na současníky.

Vstup volný

Odkaz na přednášku bude 13. února 2024 od 19 hodin k dispozici na našem kanálu na YouTube.

Pokud byste měli technické potíže, prosíme o komunikaci těmito cestami:

e-mail: prednasky@akropolis.cz
tel: 608 501 040
messenger FB Nová Akropolis Česká republika