Přejít k hlavnímu obsahu

Frankl – Hledání smyslu života

Frankl – Hledání smyslu života

On-line přednáška

Úterý, 18. července 2023 od 19 hodin

Hledání smyslu života je dle Viktora Emila Frankla, rakouského neurologa a psychiatra, hlavní odpovědností každého člověka. Klást si otázky a nalezené odpovědi každodenně aplikovat v jednání. To nám dává i možnost postavit se životním těžkostem a pochopit, že nikdy nemůžeme zůstat bez naděje. Protože kde je smysl, nachází se i naděje.
Tento lékař upozorňoval na to, že lidé už několik staletí nejsou vedeni k tomu, aby tento smysl hledali. Navazuje tak na starodávné filozofy stoicismu, Sokrata, na indické učení o karmě a dharmě a na další směry, které se základními otázkami našeho bytí zabývaly.
Neexistuje však jeden univerzální smysl života. Možná existuje nejvyšší smysl světa jako celku, ale ten není možné pochopit rozumem. Nejsme také stejní, naše dny nejsou stejné. I každý den je nějakým způsobem smysluplný, ale zároveň pro každého jinak. Je tedy třeba hledat spíše smysl každé konkrétní situace?
Frankl tvrdí, že my sami se neptáme po smyslu, tuto otázku nám ve skutečnosti klade život a my se na ni pokoušíme odpovídat. Ne slovem, ale konáním. Smysl se také nedá do situace „vložit“, je v ní už přítomný a my ho máme pouze odhalit. Jak to však udělat?
Zakladatel logoterapie, psychoterapeutické metody, nám tuto metodu nejlépe vysvětluje těmito slovy: „Otázka ‚Jaký má život smysl?‘ není správně položena. Správně by měla znít: ‚Jaký smysl chci svému životu dát?‘“

Vstup volný

Odkaz na přednášku bude 18. července 2023 od 19 hodin k dispozici na našem kanálu na YouTube.

Pokud byste měli technické potíže, prosíme o komunikaci těmito cestami:

e-mail: prednasky@akropolis.cz
tel: 608 501 040
messenger FB Nová Akropolis Česká republika