Přejít k hlavnímu obsahu

Filozofové v ulicích Prahy

Datum
Pátek, 17. listopadu 2023 12:00
Image
Filozofové v ulicích Prahy

Nová Akropolis uspořádala 17. listopadu 2023 procházku po Praze s názvem "Filozofové v ulicích Prahy". Akční procházka u příležitosti Světového dne filozofie byla doplněna malými divadelními představeními.

Image
Libuše

Vše začalo setkáním s kněžnou Libuší: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou. A jakož knížata, vojvodové proti prahu klanějí hlavu, tak budou se klaněti i proti městu mému. Budeť mu čest a chvála a bude slovutno světu.“ (Alois Jirásek: Staré pověsti české)

Image
Bruncvík

A pověst praví: Až bude České zemi nejhůře, povstane svatý Václav s blanickými rytíři, kůň svatého Václava na mostě vykopne Bruncvíkův meč. Svatý Václav ho uchopí, zatočí s ním nad hlavou a s jeho pomocí...

Image
Staroměstská mostecká věž

Dobu Karla IV. přiblížil rozhovor panovníka s Matyášem z Arrasu ohledně plánu na stavbu Nového Města pražského. Také astronomické a alchymistické symboly na Staroměstské mostecké věži přitáhly pozornost posluchačů navzdory chladnému počasí.

Image
Astronomická věž Klementina

Pod Astronomickou věží Klementina...

Image
Tadeáš Hájek z Hájku a Tycho Brahe

...Tadeáš Hájek z Hájku a Tycho Brahe vyřešili důležité otázky ohledně pozorování a výpočtů nové komety.

Image
Zelený muž

V podloubí Týnské školy jsme pozorovali jednoho ze zelených mužů, o kterých Václav Cílek říká: Potřebuji sdělit, kde jsou zelení mužové a že jsou důležití i přesto, že jejich význam neumíme dobře vyjádřit. Dál se mi jedná o to, že dívat se znamená něco zapomenutého - totiž navazovat oboustranný vztah. (Václav Cílek: Krajiny vnitřní a vnější)

Image
Bernard Bolzano

...a u pamětní desky filozofa a matematika Bernarda Bolzana jsme si připomněli několik jeho myšlenek:

„Pokrok přinášejí ti, kdo se odvažují měnit vše, co není v pořádku.“
„Pravá veselost nejen nevadí důstojnosti lidské, ale je i podstatnou podmínkou její dokonalosti.“
„Koho chce bůh zničit, toho raní rozumem.“
„Knihy jsou podobné domovu, do kterého se vracíme i za největší bouřky.“