Přejít k hlavnímu obsahu

Den umění

Nová Akropolis, škola filozofie, podporuje svými aktivitami kulturu, jež rozšiřuje chápání života a světa, a sbližuje nás s druhými lidmi v duchu úcty, solidarity a porozumění. Jejím prostřednictvím dosahujeme trvalých etických a morálních hodnot, které posilují lidskou důstojnost. Slovo „kultura" vychází z Platonova pojetí „cultura animi", péče o duši, tedy zušlechtění nitra člověka prostřednictvím nejrůznějších cest. Za jednu z cest jistě můžeme považovat umění, které přináší člověku kontakt s projevenou krásou i s Krásnem jako s ideou. Rozmanitost forem umění nás přivádí k mnohým zamyšlením, ale také ke sjednocujícímu závěru, že umění a kultura nemá oddělovat jednu lidskou bytost od druhé, ale právě naopak, má posilovat vše, co nás spojuje.


Nabídka našich aktivit ke Dni umění je široká, od divadla a hudby, přes cestování až po výtvarné, divadelní i taneční dílny:

Image
Pojďme se naučit namalovat egyptský reliéf

Pojďme se naučit namalovat egyptský reliéf
Brno - úterý, 4. června od 18 h - workshop
Během našeho workshopu se dotkneme krásy starodávného umění. Vyrobíme si, namalujeme či napatinujeme reprodukci egyptských maleb nebo reliéfů. A možná díky tomu dokážeme této velkolepé civilizaci i trochu hlouběji porozumět.

Image
Krásy Prahy očima filozofa ...aneb procházka s překvapením

Krásy Prahy očima filozofa aneb procházka s hudebním překvapením
Praha - sobota, 8. června od 10 h - procházka
Chodíme Prahou do práce, do školy…, a možná nám trochu zevšedněla. Pojďme společně pozvednout oči, naladit srdce a objevit v zákoutích Prahy krásu. Začneme krásou soch, fasád, řeky, příběhů… a nakonec možná nalezneme i Duši města.

Image
Malý princ

Malý princ
Brno - neděle, 9. června od 17 h - maňáskové divadlo pro děti 
Pohádka a tvořivé dílničky pro děti. 

Image
Hudba a její moc

Hudba a její moc   
Praha - pondělí, 10. června od 19 h - hudební večer
Komponovaný večer věnovaný hudbě jako nositelce krásy, emocí a hlubokých citů schopných přiblížit duši člověka k nadčasovým hodnotám. Připravila Nová Akropolis ve spolupráci se členem České filharmonie Lukášem Moťkou (trombon) a Annou Gaálovou (klavír). V rámci večera zazní díla převážně českých klasických autorů a skladatelů 20. století.

Image
Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry   
Ostrava - pondělí, 10. června od 18 h - literární večer
Jsme dospělí, kteří myslí na „vážné věci“, nebo jsme jako Malý princ? A rozumíme myšlence, že jsme zodpovědní za to, co jsme k sobě připoutali? Literární tvorba Antoina de Saint-Exupéryho nás laskavou a poutavou formou přivádí k zamyšlení nad příčinami a důsledky lidského jednání.

Image
Symboly kolem nás

Symboly kolem nás
Brno - úterý, 11. června od 18 h - procházka
Denně chodíme stejnými ulicemi do práce, do školy…, a často už ani nevnímáme fascinující svět symbolů, soch a tajemných detailů na fasádách budov našeho města. Na netradiční procházce se zaměříme na to, jak se symboly a s nimi spojené příběhy promítly do architektury a umění. Pojďme společně pozvednout oči, naladit srdce a objevit v zákoutích Brna skrytou krásu.

Image
Symbolismus egyptského umění

Symbolismus egyptského umění
Ostrava - středa, 12. června od 18 h - praktický workshop
Jak je možné, že má egyptské umění dodnes schopnost člověka okouzlit, vtáhnout, fascinovat? Jakými principy se starověcí umělci řídili, že jejich díla ani po tisíciletích neztratila nic ze své krásy? Co ztvárňovali, proč a jak? Během našeho workshopu se krásy starodávného umění doslova dotkneme. Namalujeme a napatinujeme si reprodukci egyptského reliéfu dle vlastního výběru. A možná díky tomu dokážeme této velkolepé civilizaci i trochu hlouběji porozumět.

Image
Florencie

Florencie   
Plzeň - středa, 12. června od 18 h - přednáška s videoprojekcí
Kdo by neznal Michelangelova Davida? Dokonalá socha, která oslavuje člověka, je symbolem Florencie, jejího renesančního rozmachu a zrození humanismu. Člověk se stal tím, kdo je schopen uskutečnit Dobro, Krásu a Spravedlnost.

Image
Human

Human
Ostrava - čtvrtek, 13. června od 18 h - promítání filmu s možností následného dialogu
Režisér Yann Arthus-Bertrand nám hlubokým způsobem přibližuje podoby lidského života po celém světě očima obyčejných a prostých lidí.

Image
Pojďme se naučit namalovat egyptský reliéf

Pojďme se naučit namalovat egyptský reliéf   
Praha - úterý, 18. června od 19 h - workshop
Během našeho workshopu se dotkneme krásy starodávného umění. Vyrobíme si, namalujeme či napatinujeme reprodukci egyptských maleb, soch nebo reliéfů. A možná díky tomu dokážeme této velkolepé civilizaci i trochu hlouběji porozumět.

Image
Živý Zlín

Festival "Zlín žije"   
Zlín -  29. června - workshopy
Zastavte se na stánku Nové Akropolis! Připravili jsme si pro vás pestrou nabídku zábavných a nevšedních aktivit:
Zatočte si kolem filozofů a získejte od jednoho z nich radu a inspiraci v podobě citátu.
Máte rádi umění? Pusťte se do malování reprodukcí archeologických nálezů ze starověkého Egypta. I na nejmenší umělce jsme mysleli: více než egyptské reliéfy je možná osloví motivy zvířátek nebo dopravních prostředků.
Pro dospělé máme připravenou divadelně taneční dílnu (např. výuka kruhového tance).
Byl by z vás skvělý stoik? Jste duší platonik? Řídíte se zásadami buddhismu či konfucianismu, aniž byste o tom možná věděli? Vyplňte zábavný kvíz a zjistěte, ke které filozofické škole máte svým životním postojem nejblíže.