Přejít k hlavnímu obsahu

Hlas ticha

Hlas ticha, text čerpající ze starodávné posvátné tibetské literatury, který sepsala Helena Petrovna Blavatská, filosofka 19. století, je syntézou Knihy zlatých pravidel. Neobyčejně krásné dílo, které razí stezku k vnitřnímu bohatství hlubokomyslnými slovy a je určeno všem, kteří se nacházejí na mystické cestě učednictví.

Úryvky z knihy:
Abychom mohli slyšet Hlas Ticha, musíme se vzdálit od našich pocitů, kontrolovat mysl a „nepoddávat se přemýšlení, nýbrž přemýšlet o tom, o čem máme“, vyhledávat společnost velkých knih a moudrých lidí, slyšet pouze zvuky harmonie a pracovat pro to nejvyšší. Hlas Ticha může slyšet pouze idealista, kdo jím není, uslyší svýma fyzickýma ušima jenom obyčejné zvuky a na své cestě může nalézt jen tíseň a pláč smrti. Bude otrokem života a bude mu sloužit pouze v tom, co mu přináší potěšení. Lidstvo mu nebude mít za co poděkovat, nýbrž bude mu mít mnoho co vyčítat, protože slepí lidé, dobrovolně slepí, jsou příčinou toho, že semena zla budou i nadále rozsévána po nevyčerpatelných polích světa.

Autor
Helena Petrovna Blavatská
Helena Petrovna Blavatská se narodila v Jekatěrinoslavi o půlnoci z 30. na 31. července roku 1831 ve vznešené rodině. Jejím otcem byl plukovník Petr Hahn, syn generálporučíka Alexise Hahna von Rottenstern z Mecklenburgu v Německu. Ze strany matky, Heleny Fadějevové, byla spřízněna s carem. Její babička byla princezna Helena Dolgoruká. V roce 1875, ve věku 44 let, poté, co se seznámila s tehdy věhlasným novinářem, plukovníkem Olcottem, založila v New Yorku Theosofickou společnost. Zemřela v Londýně 8. května 1891, zanechávajíc pozdějším pokolením velké dědictví jedné z vůbec nejvznešenějších myšlenek, jaké kdy byly světu předloženy. Říkala: „Nevytvořila jsem nic nového. Ze všech květů, které jsem svázala dohromady, ani jeden nepatří mně. Moje je pouze tkanička, která je spojuje...“
Edice
Sofia
Rok vydání
2008
Počet stran
112
ISBN
978-80-86038-40-7
Cena
150 Kč